renkli-sandvic-paneller

Sandwich Panel

Sandwich Panel Çatı , 

Bugün yapıların çatı kaplamalarında farklı teknik ve endüstriyel malzemeler kullanılmaktadır. Bu kaplama teknikleri arasında bulanan metal çatı kaplamaları, dayanıklılıkları, yalıtımdaki verimleri nedeniyle yapıların çatı kaplamasında en sık kullanılan modellerden biridir. Yapı ve yalıtım sektöründe metal kaplama dendiğinde bugün ilk akla gelen ürün, panel çatı kaplama sistemidir. panel üretiminde metal levha olarak genellikle alüminyum ve galvaniz sac gibi iki temel endüstriyel malzeme kullanılır.  Metal levhalar arasına dolgu maddesi olarak enjekte edilen yalıtım malzemeleri ise polistren, poliüretan, taşyünü, ve camyünü gibi yalıtım değeri yüksek malzemelerdir.

sandwich panel
sandwich panel


Sandwich Panel Teknolojisi ve Tarihi

Sandviç panel kullanımının tarihi, İkinci Dünya Savaşı’ndaki uçak hangarlarına kadar uzanır. 1960’lı yıllarda üretimi dünya genelinde yaygınlaşmaya başlayan malzemeler, teknolojik gelişmeye paralel olarak gelişmiş ve bugün dünya ve Türkiye’de en çok kullanılan modern ve endüstriyel bir cephe ve çatı kaplama sistemine dönüşmüştür. Günümüzde sandviç paneller; bilgisayarlar, otomatik testereler, şerit kesme makineleri, özel boya ve boyama teknolojileri, galvanizleme, fırınlama işlemleri, yüksek basınçlı enjeksiyon makineleri ile imal edilen modern ve ileri teknoloji ürünü bir cephe ve çatı kaplama malzemesidir.

sandvic-panel-kesit
sandvic-panel-kesit


Sandwich Panel Çatının Verimliliği

Sandviç paneller çatı, hafif ve dayanıklı, kurulumu kolay bir üründür. Yağmur, kar, rüzgar, fırtına gibi dış, iklimsel ve coğrafi etkenlere karşı yapıyı korur ve en üst düzeyde ısı, ses ve su yalıtımı sağlar. Korozyona karşı dayanıklı olmasını sağlayan, üretiminde kullanılan galvanizleme tekniğidir. Sıcak daldırma yöntemiyle yüzeyleri çinko ile kaplanan (galvanizlenen) yassı çelik, korozyona karşı muazzam bir direnç kazanır. Ayrıca sandviç paneli oluşturan metal levhaların boyanmasında polyester, poliüretan, plastisol gibi özel boyalar ve bobin boyama (coil coating) denen özel bir boyama tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik sayesinde metal yüzeyinde homojen bir boya katmanı elde edilir. Bu şekilde boyanan sandviç panellerin saclarının ömrü, normal koşullar ve düzenli bir bakım altında 50 yıla kadar varmaktadır.

 

cephe-panel-pu
cephe-panel-pu

Sandwich Panel Çatı Hangi Yapılarda Kullanılır?

panel çatı, fabrika gibi endüstriyel yapıların, depoların, kamu binalarının, alışveriş merkezlerinin, spor salonlarının çatı kaplamalarında yaygın biçimde kullanılmakta ve yalıtımda etkili, verimli sonuçlar alınmaktadır.

cephe-panel-kesit-pu
cephe-panel-kesit-pu