plywood rus

Plywood Fiyatları

İnşaat ve yapı sektöründeki gelişmelere teknolojik ilerlemelerin de eklenmesinin sonucunda artık yeni malzemeler kullanılarak çok daha dayanıklı binalar elde edilebiliyor. Bu malzemeler içinde kullanımı her geçen gün daha fazla alana yayılmayı başaran malzemelerin başında Plywood gelmektedir. plywood fiyatları söz konusu olduğu kadar aynı zamanda ortaya çıkardığı etkiyle de adından söz ettiren bir ürün olmaktadır.
Aslen bir kalıp malzeme olan Plywood orman ürünü olması ile suya dayanıklıdır ve aynı zamanda çevresel etkenlere karşı da dirençlidir. Özellikle sıvasız kalıp sistemleri tercih edildiği zaman Plywood kullanımının gerçekleştirilmesi çok daha başarılı bir sonucun alınmasında yardımcı olacaktır.

Plywood Özellikleri Nelerdir?

Plywood orman ürünü olmasının getirdiği avantajların sonunda her türlü dış etkene karşı uzun süre dayanıklılık gösterir. Tüm bu sağlamlığı ve dayanıklılığı ile ilk bakışta ters orantılı olarak görülebilecek şekilde Plywood oldukça hafif bir ürün olmaktadır. Böylece bina üzerindeki yükün artırılmasının da önüne geçilmiş oluyor. Sektör içinde filmli ve filmsiz olarak bilinen Plywood’un iki farklı türü bulunmaktadır. Bu iki tür arasındaki fark sıva ile ilgili olmaktadır. sıva gerektiren alanlarda filmsiz Plywood’ların kullanılması söz konusu olurken sıva istemeyen yüzeyler için Plywood kullanılması gereksiz olmaktadır. Plywood fiyatları da tüm bu özelliklerin yanında oldukça dikkat çekici oluyor. Yalıtım malzemeleri içinde uygun fiyatlı olarak ortaya çıkan bir alternatif olan Plywood kalitesinin hakkını vermektedir.

Plywood Nedir?

İnşaat sektörü sürekli olarak daha hafif ve daha dayanıklı malzemeler üzerinde çalışmaktadır. Bunun içinde sürekli denemeler yaparak yeni malzemeler ortaya çıkartmaktadır. Plywood bu yeni ürünlerden bir tanesidir. Plywood hafif ancak daha sağlam ve dayanıklı bir ağaç ürünüdür. Darbelere dayanıklılığı kadar neme ve suya da dayanıklı olarak üretilmektedir. Plywood ağaç parçalarının katmanlar halinde bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Ağaç parçalarının arasına özel yapışkan madde de dâhil edilerek sabitlenmektedir. Katmanlar oluşturulduktan sonra da fenol film adı verilen kaplama yapılarak sabitlenmektedir. Farklı katmanlardan oluşması ve özel karışımları sayesinde daha yüksek dayanıklılık kazanmaktadır. Ülkemizde kullanılan ismi ile kontrplağa yabancı ülkelerin genelinde plywood denilmektedir. Plywood yüksek dayanıklılığı sayesinde inşaat alanında pek çok şekilde değerlendirilmektedir. Pek çok çeşidi ve üretim şekli bulunan plywood fiyatları bu çeşitlilik ile belirlenmektedir.

Plywood Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Plywood’un inşaat sektöründe pek çok alanda tercih edilmesinin nedeni gerçekten fazla sayıda avantajlarının olmasıdır. Bu avantajların en önemlisi hafif ancak dayanıklı bir ürün olmasıdır. Özellikle inşat kalıpları için fazlaca kullanılan plywood bu özelliği sayesinde tercih edilmektedir. Diğer inşaat malzemelerine göre hafif olması inşaat için risk oluşturmamakta, dayanıklılığı ile de taşıma kapasitesi yüksek olmaktadır. Dayanıklılığının en önemli sebebi de katmanların bulunmasıdır. Bu katmanlar düzgünce yerleştirilmesi ve sabitlenmesi sayesinde ekstra güç katmaktadır. Özellikle huş ağacı ile yapılan plywood çeşidi daha dayanıklı olmaktadır. Kullanım konusunda da avantajları bulunmaktadır. Kesilmesi ve şekillendirilmesi çok fazla uğraştırmamakta ve fazla işçilik gerektirmemektedir. Bunun yanı sıra aynı özelliklere sahip ürünlere göre daha ekonomiktir. Plywood fiyatları düşük olması sayesinde maliyetler azaltılabilmektedir. Çok fazla miktarda plywood ve benzeri ürün kullanılması gereken yerler için bu önemli bir durumdur. Üzerinde bulunan kaplama sayesinde çok fazla kirlenmemektedir. İnşaat alanlarında kullanımlar sonucunda oluşan kirler ve lekeler silinerek çıkartılabilmektedir. Bu sayede tekrar tekrar kullanımı sağlanabilmektedir. Plywood üretiminde kullanılan malzemeler çoğunlukla doğal ve zararsız olması sayesinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermemektedir. Nemli ortamlarda kullanıma ve kimyasal maddelere karşı oldukça yüksek sağlamlığı bulunan bir malzemedir. Üzerinde bulunan kaplaması ve katmanları sayesinde düzgün bir yüzeye sahip olmaktadır. Bu düzgün yüzey dolayısıyla özellikle inşaat kalıplarında oldukça fazla kullanılır. Ancak bu düzgülüğü bir noktada sorun yaşanmaktadır. Kalıp olarak kullanılan plywood çeşitleri düz olması nedeniyle sıvalarda sorun yaşatabilmektedir. Bu konuda dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kaplaması sayesinde kalıp olarak kullanımda yağlanmasına gerek yoktur. Sağlamlığının yanı sıra gerektiğinde fazla uğraştırmadan ve yormadan, devirli testere ile kesilebilmekte ve gerektiğinde delinebilmektedir. Bu sayede de sabitlenmesi daha kolay olmaktadır.  Plywood belli kalıplarla üretilmektedir. Ancak üretilen boyutların dışında istenilen boyda kesilip kullanılabilir. Ancak bu noktada kenar kısımlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Plywood kesildiğinde kenar kısımlarından dağılmaması için özel ürünlerle sabitlenmelidir.

Plwood Çeşitleri ve Fiyatları

Plywood üretimi pek çok çeşit ile devam ettirilmektedir. Üretim çeşitliliği, üretimde kullanılan ağacın türüne, kaplamalı olup olmamasına ve büyüklüklerine göre değişmektedir. Öncelikle plywood çeşitleri kalınlıklarına ve katman sayısına göre değişmektedir. En ince plywood çeşitleri yedi katmandan oluşmaktadır. Bunun sonrasında dokuz, on bir ve on üç kat olacak şekilde plywood çeşitleri üretilmektedir. Bunların dışında talep doğrultusunda özel çeşitlerin üretimi de yapılmaktadır.  Plywood üretiminde kullanılan ağacın türüne göre de çeşitlenmektedir. Huş ağacı yani birch, çam ağacı ve kayın ağacı ile üretilmekte olan plywood çeşitleri daha çok tercih edilmektedir. Ancak kavak ve ladin benzeri ağaçlarda plywood üretiminde kullanılmaktadır. Plywood üretilen yerlere göre de çeşitleri bulunmaktadır. Pek çok ülkede üretimi bulunan plywood ağırlıklı olarak şu ülkelerde üretilmekte ve çeşitleri bulunmaktadır.

  • Rus Plywood
  • Romanya Plywood
  • Brezilya Plywood
  • Malezya Plywood
  • Hindistan Plywood
  • Endonezya Plywood
  • Finlandiya Plywood

Bu ürünlerin her biri kaplamalı ya da başka bir tabirle filmli olarak üretilebilmektedir. Kaplama malzemesi olarak fenolik reçine ile güçlendirilmiş kraft kâğıdı kullanılmaktadır. Bu reçine sayesinde daha güçlü hale gelmektedir. Bunlara ek olarak yeni teknoloji ile üretilmekte olan plywood türleri de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tırtıklı plywood çeşidi olan wiremesh adlı üründür. Bu ürünün bir tarafı diğer ürünlerdeki gibi kraft kağıdı ile kaplı iken diğer yüzeyinde daha fazla sağlamlık elde edilebilmesi için özel dokulu metal malzeme kullanılmaktadır. Bu özellikleri sayesinde soğuk hava depoları gibi özel kullanım alanlarında daha uzun süre kullanım sunmaktadır.  Plywood çeşitleri, üretim ölçülerine göre de değişmektedir. Plywood fiyatları kalınlıklarına, üretilen ağacın türüne ve çeşidine göre değişmektedir.

Plywood’un Kullanım Alanları

Diğer bir adıyla daha çok halk arasında kontrplak olarak bilinen Plywood hafifliği ve yüksek dayanıklılık direnci ile dikkat çeken bir malzeme olmaktadır. Bu sebeple kullanım alanlarına bakıldığı zaman çok geniş yüzeyler üzerinde yapılan uygulamalarla karşılaşılacaktır. Öncelikle inşaat sektörü içinde beton dökmek için hazırlanmış olan kalıplara eklenen Plywood bunun yanı sıra dış cephelerin tamamında ve taban ile tavan kaplamalarında sıklıkla kullanılan bir malzeme olmaktadır. Plywood fiyatları da kullanım alanlarının oldukça çok olmasında etkili oluyor. Kaplama yapılacak olan alanın büyüklüğüne ya da ihtiyaç duyulan Plywood miktarına bağlı olarak farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkün olabilir.

Plywood Kullanım Yerleri Devamı

Plywood ağırlıklı olarak inşaat sektöründe kullanılmaktadır. İnşaatlarda, sağlamlığı ve hafif olması sayesinde özellikle kalıp sistemlerinde tercih edilmektedir. Beton atılacak yerlerde kalıp olarak kullanılan plywood sonuç olarak memnuniyet vermektedir. Yine bu özellikleri dolayısıyla inşaat iskelelerinde kullanılmaktadır. İskelelerde oluşturulan platformlarda plywood değerlendirilmektedir. Özellikle kayma ve benzeri durum olmaması için film kaplı olmayan çeşitleri tercih edilmektedir. Plywood kullanımında sıkça karşılaşılan bir durumda duvar ara bölmelerinin oluşturulması amacıyla kullanımdır. Diğer çeşit kontrplağa göre daha dayanıklı olması sayesinde duvar oluşturma ve bölümler yapma amacıyla plywood çeşitleri kullanılmaktadır. Kaplama malzemesi olarak da pek çok alanda plywood kullanılmaktadır. Çatılarda kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir. Bu da hafifliği ile öne çıkmaktadır. Emsallerine göre daha hafif bir malzeme olan plywood bu sayede çatıya fazla yük binmemesini sağlamaktadır. Plywoodun tercih edildiği bir diğer kullanım alanı ise iç mekânlarda tavan kaplama malzemesi olarak kullanımdır. Kolay dağılmaması, uzun ömürlülüğü ve neme karşı dayanıklılığı ile bu yönde kullanımları sıkça görülmektedir.  Betona göre daha yumuşak ancak dayanıklı bir yer döşemesi ihtiyacı olduğunda da huş plywood seçenekleri tercih edilmektedir.

Ancak sadece inşaatlarda değil pek çok alanda plywood kullanılmaktadır. Ulaşım ve taşımacılık alanlarında birçok noktada plywood kullanımı tercih edilmektedir. Tır ve benzeri taşıma araçlarının dorse kısımlarında zemin ve yan kısımların korunması amacıyla plywood çeşitleri kullanılmaktadır. sadece tırlarda değil otobüs gibi taşıma araçlarında, taşıma esnasında araçların zarar görmemesi için kaplamalar plywood ile yapılmaktadır. Bu şekildeki kullanımı gemilerde de görülmektedir. Plywood çeşitleri bazı deniz araçlarının üretiminde de kullanılmaktadır. Tekne, kano ve benzeri deniz araçları imalatında plywood tercih edilmektedir. Mobilya üretimi açısında da pek çok konuda plywood kullanımı ile karşılaşılmaktadır. Kapı üretiminde, sandalye parçalarında, masa ve diğer ofis mobilyası çeşitlerinde ve raf yapımında plywood çeşitleri kullanılmaktadır. Bu amaçla özellikle huş yani birch ağacından elde edilen ürünler tercih edilmektedir. Yukarıda sayılan özellikleri sayesinde kargolama işlemleri için kullanılmaktadır. Kargo kutularının oluşturulması ve hayvan ve benzeri özel taşıma işlerinin yapılabilmesi için en ideal ahşap ürünleri arasında gelmektedir.

Bu sayılanların dışında da pek çok alanda plywood ürünlerin kullanımı görülmektedir. Müzik aletlerinin yapımı bunların arasında gelmektedir. Özellikle Endonezya plywood çeşitleri ile basket sahaları ve paten kaymaya uygun platformlar yapılabilmektedir.  Bunlara ek olarak oyuncak üretiminde, oyun alanlarında, reklam tabelalarında ve akla gelen pek çok yerde plywood çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür.