pvc-sari-seffaf

Çatı Aydınlatma Malzemeleri ve Kullanımı

[vc_row][vc_column]

[vc_column_text]

Çatı Aydınlatma Malzemeleri ve Kullanımı , Günümüzde çatı aydınlatma malzemeleri yaygın olarak kullanılır. Şeffaf, plastik, cam gibi maddelerle uygulanan bu işlemler gün ışığından yararlanılarak aydınlanmasını sağlar. Güneş ışığından daha fazla fayda sağlayarak enerji tasarrufu yapabilme imkânı da elde edebiliriz. Bu sistemlerin çeşitleri ve malzemeleri bulunur.şeffaf aydınlık

Çatı Aydınlatma Çeşitleri

Genel olarak birçok seçenekleri mevcut olan Çatı aydınlatma malzemeleri kolay üretimi ve kaliteli yapılar olduğu için tercih edilir. Evimizin en önemli noktası olan bu yapılar su, yağış ve sıcaklık aldıkları için özenle seçilmelidir. Bu sebeple malzemelerin birbiriyle uyumlu olması çok önemlidir. Bazı çeşitleri şu şekildedir;

  • Şeffaf
  • Skylight
  • Cam
  • Polikarbonat
  • Hareketli
  • Teras
Çatı Aydınlatma Malzemeleri ve Kullanımı
seffaf-aydinlik

Çatı Aydınlatma Özellikleri

Çatı aydınlatma malzemeleri için sıraladığımız çeşitlerin özellikleri oldukça fazladır. Bu ürünlerin kapak çeşitleri de mevcuttur. Ürün kalitesi ve düşük maliyeti nedeniyle kullanışlı olup, en büyük özellikleri tabi ki aydınlık sağlamasıdır. Diğer genel özellikler ise şunlardır;

Şeffaf; bu model levhaların hafifliği altta kullanılacak çelik yükünü azaltması nedeniyle maliyeti düşüktür. Bu nedenle sıkça tercih edilir, kolay uygulanır ve kristal özellere sahiptir.

Skylight; Genellikle karanlık ortamlar ve iş merkezlerinde tavanların daha iyi ışık alabilmesi için uygulanan sistemdir. Işıklandırmayı yaymak öncelikli amaçtır. Sağlamlığı ile tercih sebebidir.

Cam; Hafif oldukları için fazla yük bindirmezler. Bunun yanı sıra kullanılan mekân bol güneş ve ışık aldığı, ferah ortam oluşturduğu için kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilme sebebidir. Su geçirmez özellikleri bulunur. Çeşitli yerlere, mekanlara uygulanabilir. İstenilen projede uygulanabildiği için estetik görünüm vermektedirler.

Polikarbonat; Genel olarak birkaç ismi bulunsa da halk dilinde polikarbon diye bilinir. Güneş ışınlarını geçirir, cama yakın görünümlüdür. Şeffaf, plastik ve esnek olduğu gibi akrilik levhalar arasındadır.

Hareketli; Kolay montaj ile yapılır. Hareket ettirme özelliği olduğu için genellikle açılır teras, açılır tavanlar için üretilmiştir. Amaca uygun ve estetiktir, alüminyumdan yapılır ve her mekâna kolaylıkla yapılabilir.

Teras; Genel olarak alüminyum ya da çelik konstrüksiyon üzerine yetiştirilir. Tercihe göre bu parçalar da cam ile estetik bir uyum yakalaması için özenle hazırlanır. Ayrıca alüminyum, çelik paslanmaz ve kaliteli şekilde üretilmektedir.

şeffaf polyester
polyester-aydinlik

Çatı Aydınlatma Kapakları ve Çeşitleri

Bahsetmiş olduğumuz çatı aydınlatma malzemeleri için birde kapak kısımları yapılır. Yapımı esnasında çıkış için omurga yapılır. Belirlenmiş döşeme tahtası çakılır ve kaplama malzemesi döşenir. Herhangi bir arıza problem giderilmesi için giriş çıkış bölgesi olarak kullanılması için üretilir. Bu ürünler çeşitleri ve isimleri vardır.

Kör Kasalı: Giriş, çıkış için modern görünüşlü özel tasarımıyla oldukça kullanışlıdır. Bulunduğunu mekânın havalanmasını ve aydınlanmasını da sağlar. Gerekli yerlerde hava değişimini sağlamak ve giriş çıkışları güvenli halde yapılmasını gerçekleştirmek için üretilmiş sistemdir. Ayrıca düz kasalı olan üretimi de mevcuttur.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]