metal-kiremit-fiyatlari

Çatı Su Yalıtım Malzemeleri

Çatı Su Yalıtım Malzemeleri Konut veya ticari binalar gibi akla gelebilecek tüm yapı sistemlerinde yaşam kalitesini belirleyen ve büyük oranda tasarruf elde etmemizi sağlayan yalıtım uygulamaları, binanın farklı kısımlarına ve yalıtım konusuna göre değişen çeşitlilik gösterir. Bu yalıtım çeşitlerinin arasında yer alan su yalıtımı, özellikle çatı sistemlerindeki önemiyle öne çıkar. Atmosferik olaylar neticesinde zamanla oluşan aşınma ve korozyon gibi deforme etkileri önleme özelliğine sahip olan çatı su yalıtım malzemeleri aynı zamanda binaya yayılan küflen gibi olumsuzlukları engellemekte ve bina sakinlerinin yaşam kalitesini arttırdığı gibi ek maliyetlerin de önüne geçmektedir.

 

Bitüm Esaslı Çatı Yalıtım

Asfalt yapımında da kullanılan ve su geçirmez bir özelliğe sahip olan bitüm, çatı su yalıtım malzemeleri arasında sıkça tercih edilen malzeme ve uygulama çeşitlerinden birisidir.  Bu yalıtım malzemesi, fabrikalarda uygun şekilde hazırlanıp, mühürlenerek rulo halde montaj alanına getirilir. Genellikle betonarme binalar için kullanılır ve uygulamada su yalıtım membranıyla desteklenmektedir. Bitümlü su yalıtım membranları uygulama sahasında açılarak bitüm esaslı yapışkan malzemelerle yüzeye sıkıca döşenir. Bu malzemeler su geçirmez zar tabakası oluşturur ve suyun çatıya sımasına karşı bir kalkan görevi görür.

Çatı Su Yalıtım Malzemeleri
onduline1.jpg

Poliüretan Esaslı Çatı Yalıtım

Poliüretan; sadece yapı uygulamalarında değil, su geçirmez bir özellik kazandırılması istenen spor sahalarından tekstil ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.  Özellikle çatı su yalıtım malzemeleri arasında hesaplı ve etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Poliüretan esaslı uygulanan çatı yalıtım sistemleri atmosfer olaylarına karşı yapıya mükemmel bir koruma sağlarken su geçişini tamamen önlemekte, bunun yanında, zamanla oluşabilen çatlak, aşınma gibi olumsuzların ortaya çıkmasını da engellemektedir. Sağlıklı ve sürekli çatı sistemleri için uygun bir malzeme çeşidini kapsar.

catimalzemeleri2
catimalzemeleri2

Likit (Sıvı) Esaslı Membran Çatı Yalıtım

Sıvı membran malzemesi, genellikle rulo, püskürtme veya mala ile uygulanan bir veya iki kattan oluşan ince bir kaplamadır. Çimento esaslı su yalıtımı ve diğer birçok çatı su yalıtım malzemeleri ile kıyaslandığında daha fazla esneklik sunar. Atölyelerde üretilerek rolü şeklinde uygulama alanına getirilir ve montajı oldukça basittir. Sıvı membran yalıtım malzemesinin dayanıklılığı, üreticinin su yalıtımının yapılması için hangi polimer türünü kullandığına bağlıdır.