camyunu-isiyalitim

Cam yünü ebatları

Yapı Uygulamalarında Cam Yünü Farkı

Cam yününün termal ve akustik yalıtım özellikleri, hafifliği, yüksek gerilim mukavemeti ve dayanıklılığı nedeniyle dünya genelinden çok kullanılan izolasyon biçimi ve malzemelerinden biridir. Yüne benzer bir dokuya yardımcı malzemeler kullanılarak düzenlenmiş cam elyaflarından yapılmaktadır. İşlem sırasında uygulanan bu standart yöntem, cam arasında çok sayıda küçük hava cepleriyle sağlanır ve böylelikle ısı yalıtım özelliğiyle sonuçlanır. Rulolar halinde veya farklı termal ve mekanik özelliklere sahip plakalarda üretilen cam yünü ebatları ise standart ölçülerinin yanı sıra projeye uygun olarak farklılık gösterebilmektedir. Üretim tesislerinin yanı sıra izole edilecek olan yüzeyde püskürtülüp de uygulanabilmektedir.

Cam yünü ebatlarıCam Yünü Üretim Aşaması

Cam yünü üretiminde doğal kum ve geri dönüştürülmüş cam karıştırılıp 1400°C´de ısıtılarak cam üretilir. Cam elyaflar pamuk şekeri yapmaya benzer bir yöntemle, merkezkaç gücü ile ince bir örgü vasıtasıyla havayla temas ederek soğutularak üretilir. Kohezyon ve mekanik mukavemet, elyafları “çimento haline getiren” bir bağlayıcı madde ile elde edilir. Daha sonra, elyaf hasır reçinenin polimerleştirilmesi için yaklaşık 200 °C´de ısıtılır ve mukavemet ve istikrar kazandırmak için ısıtılır. Son olarak, yün paspası kesilir ve cam yünü ebatları belirlenerek rulolar veya paneller halinde paketlenir ve kullanım için muhafaza edilir. Cam yünleri uygulama şekline ve müşterinin isteğine göre çeşitli boyutlarda hazır halde bulunur.

Mükemmel Isı ve Ses Yalıtım Etkisi

Cam yünü – 195 santigrat dereceden + 230 santigrat dereceye kadar olan izolasyon uygulamaları için oldukça uygun bir çözüm sağlar. Özel uygulamalar için ise bu ısı mukavemeti 450 dereceye kadar yükseltilebilir. Cam yününün dış duvarların ve tavanların ısı yalımı için kullanılması, enerji tüketimini %20 ila %30 oranında azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda dış sesleri önleyerek sessiz ve rahat bir yaşam ortamı sağlar. Üstün esneklik, yüklü yapıları şok ve titreşimlerden güvenle korur. Piyasada cam yünü ebatları çeşitli kalınlık ve yoğunluklara sahip ürünler halinde oluşturulmuştur. Ancak geniş kapsamlı projeler için dahi hafiflik, taşınabilirlik özellikleri sayesinde nakliye ve montaj sırasında da önemli avantajlar sunmaktadır. Buna ek olarak, cam yünü kimyasal olarak inert maddedir ve demir atışları, kükür ve klorür gibi yabancı maddeler içermez. Ürün metal korozif değildir ve kalıp büyümesini desteklemez.

  • Mükemmel ısı yalıtımı.
  • Ekonomik ve yüksek gerilme mukavemeti.
  • Ses emme ve elastikiyet açısından mükemmel özellikler.
  • Uzun ömürlüdür.

Cam Yünü Ebatları

Günümüzde izolasyon çözümleri için belki de en çok kullanılan malzeme olan cam yünü ebatları kullanım amacı ve proje özelliğine göre farklı boyutlarda bulunabilmektedir. Üretimi oldukça kolay olan malzeme, ürün yelpazesinde müşterinin isteğine göre belirlenen ebatlarda bulunmasa dahi, söz konusu ebatlara uygun olarak kısa sürede hazır hale getirilebilmektedir. Farklı kaplama malzemeleri ile rulo, şilte ve dökme olarak da üretilebilir. Yüksek dayanıklılığı sayesinde boyutsal olarak herhangi bir değişim oluşmaz.