eternit-oluklu-levha

Çatılarda Oluklu Beton Eternit

[vc_row][vc_column]

[vc_column_text]

Çatı Malzemesi Eternit İle Rengarenk Çatılar

Günümüzde birçok yapının inşaatında kullanılan klasik malzemelerden biri çatılarda oluklu beton eternit adıyla bilinmektedir. Aslında eternit kelimesi bu malzemeyi üreten firmanın adıdır. Lakin ülkemizde uzun yıllardır bu malzemenin kullanılmasından dolayı çatı malzemelerine bu isim verilmiştir. Bu malzeme uzun yıllardır yapıların çatılarında kaplama için kullanılan bir malzemedir. Asbestli çimentodan üretilen bu malzeme düz ya da oluklu olabilirken genel olarak gri renktedir. Sert ve dayanıklı olması nedeniyle çatı kaplamalarında oldukça sık tercih edilir. Eski yapılarda sadece gri renkleri kullanılırken günümüzde farklı renkleriyle çatılara renk katan bir malzeme de olmaktadır. Farklı renklerde olması sayesinde çatılar dışında başka uygulamalarda da kullanılabilmektedir.

çatılarda oluklu beton eternit
eternit-cati

Çatılarda oluklu beton eternit Ürünlerinin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde inşaatlarda çatılarda oluklu beton eternit ürünleri, çatı kaplamasında sıklıkla kullanılan malzemelerdendir. Bu malzemelerin çatılarda uygulanmasında öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus malzemelerin renginde istenilen seçenektir. Genel olarak gri üretilen eternitler istenildiği durumda farklı renklere boyanarak çatılarda uygulanabilir. Eternit ürünlerinin çatılarda uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken döşeme noktaları şunlardır;

  • Uygulama yapılırken ethernet malzemeler, birbirinin üzerine kapatacak şekilde döşenmelidir.
  • Malzemelerin montaj yerleri tam olarak oturtulmalıdır. Aksi takdirde yağmur suları kaplamanın altından geçebilecektir.
  • Yapılan döşemenin altına sabitleme uygulanmalıdır. Sabitleme yapılmadığı zaman eternitler rüzgarda çok fazla ses çıkararak rahatsız edici bir durum ortaya koyarlar.
eternit-levha-küçükdeveci
eternit-levha

çatılarda oluklu beton eternit Ürünlerinin Özellikleri Ve Fiyatları

Kaplama işlemlerinde kullanılan çatılarda oluklu beton eternit ürünleri yapılarında çimento bulundurdukları için gayet sert bir malzemedir. Bu özelliği sayesinde dayanıklı olduğundan dolayı uzun süre kullanım imkanı sağlar ve bu sayede tercih edilen bir ürün olur. Uygulanmasında çok yüksek işçilik maliyetleri gerektirmemesi, farklı renkleri ile dekorasyon alternatifleri sağlaması ve dış etkilere karşı dayanıklı olması gibi nedenlerle yapılarda tercih edilir. Sayılan tüm özelliklerine rağmen eternit malzemeleri çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. Üretilen farklı ebatlarda eternitler büyüklüğüne göre ve miktarına göre fiyatlarla günümüzde birçok yapı malzemesi üreten firmalar da satışa sunulmaktadır. Eternit ürünleri satın alınırken satıcı firmanın kalitesine ve güvenilirliğine dikkat edilmelidir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]