kirmizi-alcipan-levha

Alçıpan Tavan Fiyatları

Alçıpan Tavan Fiyatları alçı levha olarak da adlandırılan alçıpan, özellikle duvar ve asma tavan yapımında en önemli malzemedir. Yapısı itibariyle alçıdan üretilmiş bir malzemedir. Etrafı kağıttan olan ve arasına alçı doldurulan bir sistemi ifade eder. Yine diğer bir deyişle alçınpana kartonlu alçı levha da denir. Aynı zamanda alçıpan bir marka adını da yansıtır. Hafif oluşu yine yangına karşı dayanıklı oluşur alçıpanı ön plana çıkartmaktadır. Ayrıca, ses yalıtkanlığına çok fazla elverişli oluşu kullanım alanının yaygınlığıyla doğrudan ilgilidir. Bütün bunlarla beraber, alçı levhaların kolay şekil alabilmesi ve çabuk uygulanabilir olması bu malzemeyi inşaat sektöründe popüler kılıyor.

 

alcipan tavan fiyatlari
alcipan tavan fiyatlari

Alçıpanın Ortaya Çıkışı

Günümüzde çatı kaplama malzemeleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden birisi olan alçıpan ilk kez 1894 yılında ABD’de kullanılmaya başlanmıştır. Kısa süre içerisinde ABD inşaat sektöründe hızlı bir kullanım alanına sahip olan alçı levhalar, 20. Yüzyıla gelince ABD’nin tüm bölgelerinde etkili olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak üretildiği zaman, açık kenarlı olarak yapılan alçı levhalar, günümüzde ise kapalı kenarlı levhalar biçimindedir. Avrupa kıtasına ilk olarak 1917 yılında İngiltere’de uygulanmaya başlanmıştır. Daha sonra Letonya’da kullanılmaya başlanan alçı levha kısa bir süre içerisinde bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Türkiye’de ise yakın zamanlarda kullanılması yoğunlaşmış bir malzemedir.

 

alcipan-kirmizi
alcipan kirmizi

Alçıpan Tavan Fiyatları Yapı ve Kullanım Yerleri

Alçı levhalar öncelikle bir kimyasal bileşendir. İki dayanaklı kartın arasına dökülen alçıdan oluşan alçı levhalar birçok alanda kullanılmaktadır. Levhalar kullanım alanına göre farklı kalınlıkta ve farklı ebatlarda üretilmektedir. Estetik açısından oldukça güzel görümlü sanatsal mimariler oluşturma konusunda elverişli bir malzemedir. Çağdaş teknolojiler geliştikçe alçı levhalar da kendilerini geliştirmişlerdir. Bu doğrultuda gittikçe kaliteleşen bir çizgide yapı sektöründe kullanılmaya devam etmektedir.

 

alcipan-yesil
alcipan yesil

Alçıpan Tavan Fiyatları Uygulaması

Alternatiflerine göre çok daha elverişli bir uygulama kolaylığı olan alçı levhalar, hem zamandan hem de işçi maliyetinden tasarruf sağlanması hususunda oldukça elverişlidir. Levha uygulaması, 5×5 ya da10x10 cm gibi ölçülerden oluşan çıtalar ya da sac profillerden taşıyıcı profiller üzerine monte edilebilir.  Malzemenin sabitlemesi ve uygulanması çok hızlı yapılabilmektedir. Ayrıca malzemenin şekillendirilmesi kolay olması da alçı levhalarının favori olmasında etkili olmuştur.

 

farkli-alcipan-cesitleri
farkli-alcipan-cesitleri
toplu-alcipan-profilleri

Alçıpan Profilleri

Alçıpan Profilleri seri olarak üretilen, iki yüzü karton kaplı ve standart ya da özel boyutlarda üretilebilen yapı malzemesine alçıpan denir. İki yüzü karton ve arasında alçı bulunan alçıpan yayın olarak kullanılan yapı malzemesidir alçıpan uygulamaları genellikle dış duvarları bitmiş binaların içinde uygulanır. Belli normlarda üretilen alçıpan uygulamaları, yerden duvara kadar her alanda kullanılmaktadır. Ayrıca alçıpan profilleri, asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru döşeme olmak üzere birçok satıh da uygulanmaktadır. Bu durumun doğal yansıması olarak oldukça fazla kullanım alanına sahip bir ürün olma özelliğini taşır.

alcipan-profilleri-toplu
Alcipan Profilleri Toplu

Neden Alçıpan?

Alçıpan bakteri üretmez, ph değeri insan vücuduyla aynı seviyededir. Ayrıca alçıpan, yangına karşı dayanıklıdır. Bunu açacak olursak; tek kaplama yapılarak 7.5 cm genişliğinde uygulanan bir alçıpan duvar yangına karşı, 30 dakika süresince dayanıklıdır. Ayrıca alçıpan esnek bir malzemedir. Bu özelliği sayesinde mukavemet derecesi fazladır. Bu özelliği onu, depremden daha az etkilenen bir malzeme yapar. Açıpan birçok malzemeye oranla daha hafiftir. Bunun yanında, 1m boyaya hazır alçıpan bölme duvar, tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu da depremlerden daha az etkileneceği anlamını taşır. Ayırca, ses yalıtımı olarak da mükemmel derece de bir yatkınlığı vardır. Yine ısı yalıtımı konusunda da oldukça elverişlidir.

Alcipan Profilleri
alcipan profilleri

Alçıpan Profilleri Özellikleri

Alçıpan kullanıldığı yaşam alanlarına nefes aldırır. İçerisinde bulunan su sayesinde; ortamın nemi azaldığında ortama nemini tekrar geri verir. Kısacası ortamdaki nemi gün içerisinde sürekli dengeler. Alçıpan bölme duvar, yer kaybına neden olmaz, yani uygulandığı duvarı kalınlaştırmaz. Bu sayede kalınlığı ideal ve düzgün bir duvar oluşumuna yardımcı olur. Yine alçıpanla oluşturulmuş bir duvar, kolaylıkla demonte edilebilir bir duvar demektir. Bu da mekanın kolayca genişleyebileceği anlamına gelir. Kolay montajı ve zaman gerektirmeyen kurumunun bir sonucu olarak, işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar.

alcipan-levha-paletli
Alcipan Levha

Alçıpanın Dünyadaki Kullanımı

Çatı kaplama malzemeleri arasında önemli bir yeri olan alçıpan, dünya genelinde iyi bir yapı malzemesi olarak bilinir ve kullanılır. Yine depreme ve yangına karşı dayanıklı oluşu, ses ve yalıtımı olarak çok elverişli olması dünya genelinde de kullanımının yaygın olmasının temel nedenidir. Gelişmiş ülkelerde çağdaş bir çizgiye sahip binaların yapılmasına baktığımız zaman alçıpan gibi malzemelerin hafifliğinden yararlanıldığı görülmektedir. Hafif çelik konstrüksiyonlarla desteklenen bu yapılar alçıpan ile birlikte daha dayanıklı ve estetik hala gelmiştir

 

alcipan-tavan-u
Alcipan Tavan U