Duvar ve Cephe Kaplama

Duvar ve Cephe Kaplama Ürünleri

Boardex

BOARDEX

Taşyünü Cephe Panel

renkli taşyünü cephe paneli

Cephe Panel Polüretan

cephepanel1.jpg

Ekobord Mono

Betopan Fiyatları Neden Değişir ?

Ekobord Line

8 mm betopan levha

Alçıpan

Alçıpan Fiyat

Ekobord Stone

kare taş desenli betopan

Plywood

18 mm plywood

Ekobord Wood

maun desenli betopan

 

 

Duvar ve Cephe Kaplama Ürünleri Neler Olabilir?

Ülkemizde havalar oldukça farklı seyretmektedir. Dört mevsimi sırasıyla yaşan insanımız her mevsimde evinin kendisi için konforlu olmasını istemiş ve buna göre duvarını çatısını yaptırmıştır. Ayrıca son dönemlerde yapı sektörü de oldukça ilerlemeler kaydetmiş ve teknolojinin de yardımıyla oldukça farklı sorunlara farklı çözümler sunma konusunda ilerlemeler saplanmıştır. Evlerin duvarlarının ve iç kısımdaki bölümlerin ısı, ses ve nem konusunda yalıtım sağlayacak şekilde hazırlanmasına özen gösterilmektedir. Bu konuda duvar ve cephe kaplamasında farklı ürünler kullanılmaya başlamıştır. Bunlardan bazıları; boardex, ekobord mono, alçıpan, plywood, taşyünü cephe panel, ekobord line, ekobord Stone, ekobord wood, cephe panel polüretan gibi malzemelerle bu kaplamalar yapılmaktadır.

Alçıpan bu kaplamalardan en çok kullanılanıdır. Duvar ve asma tavan yapımında kullanılan her iki tarafı kağıtla kaplanmış bir malzemedir. Binaların nefes almasını sağlayan malzeme olarak bilinmektedir. Fazla nemi alı ve içinde tutar, ortamın nemi azalınca tekrar ortama verir. Tavan ve duvar kısımlarında kullanılır. İstenilen ısı, ses ve nem yalıtımını en iyi şekilde yapar, hafiftir ve pürüzsüzdür. Üzerine istenilen kaplama ve boya yapılır.

Boardex de son yıllarda duvar yalıtımında çok fazla kullanılan bir üründür. Cam elyaf şilte kaplaması olarak da bilinir. Dış duvar kaplamasıdır. Yanmaz, suya neme karşı dayanıklıdır. Hafiftir, kolay montajı vardır.

Taşyünü cephe panel mantolama dediğimiz duvar yalıtımında kullanılan malzemedir. Oldukça fazla ısı yalıtımı sağlamaktadır. Asıl kullanım amacı budur. Bunun yanında ses ne nem konusunda da yalıtım sağlamaktadır. Yangına karşı dayanıklıdır. Binaların dışında yağmur ve su sızıntılarını içine çeker ve binanın içine girmesine engel olur. Dış mantolamada kullanılmasının bir sebebi de budur. Cephe kaplamasında kullanılmak üzere de levha şeklinde hazırlanmış taşyünün levhalar pratik bir şekilde cephelere uygulanır.

Cephe panel polüretan da çatı kaplamalarında da kullanılmaktadır ama cephe panel olarak kullanılması daha yaygındır. Her iki yüzü sac kaplı polüretandır. Isı yalıtımı için kullanılmaktadır.

Plywood; hafif, neme ve suya karşı duyarlı, ağacın gövde kısmının işlenip tabaka haline getirilmesi ile oluşur. Üzerine film kaplanır. Su ve nemden uzak alanlarda kullanılır. Üzeri wbp kaplaması yapılanlar suya karşı dayanıklıdır.

Bunların dışında da birçok cephe ve duvar kaplama malzemesi bulunmaktadır. Bunların kullanım alanları ve özellikleri değişmektedir. En çok kullanılanlar en çok verim alınan, en uygun fiyatlı olanlar olarak bilinmektedir. Bu sebeple ekonomik ve verimli olan ürünleri yapılarda tercih etmek gerekmektedir.