izocam xps levha

 

Binaların Genellikle Dış Cephesine Yapılan Mantolama İşlemi Nedir?

Mantolama işlemi aslında isminden de kolayca anlaşılabileceği gibi binanın dış cephesini koruyucu bir madde ile kaplama işlemidir. Manto insan vücudunu dışarıdan gelecek soğuk etkilere karşı koruduğu gibi binaların dış cephesine uygulanan dış cephe mantolama sistemleri binaları dışarıdaki soğuk etkisine karşı korumaktadır.

tasyunu paket fiyatlari kd - Dış Cephe Mantolama SistemleriNeden Binaların Dış Cephelerine Mantolama Yaptırmak Önemli?

Mantolama günümüzde neredeyse her yeni yapılan inşaat sonrasında binalara uygulanan bir işlem haline gelmiştir. Bu konuda neredeyse istisna diye söz edilebilecek bir inşaat bulunmamaktadır. Bu durumun sebebini anlayabilmek için öncelikle mantolama işleminin bir bina açısından öneminin ne olduğunu kavramak gerekmektedir. Türkiye dört mevsimin yaşandığı ülkelerden bir tanesidir. Yani yaz aylarında havanın oldukça sıcak olması gibi kış aylarında havanın oldukça soğuk olması ülkemizde gayet doğal karşılanması gereken bir olaydır. Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte binaların iç cepheleri ile dışarıdaki soğuk hava arasında bir sıcaklık alışverişi meydana gelmeye başlamaktadır. Bu alışverişin sonucunda da dışarıdaki soğuk hava binanın içine nüfuz ederek binanın içerisinin sıcaklığını düşürmektedir. Bu durumdan da ister istemez bina sakinleri etkilenmektedir. Mantolama işlemi herhangi bir mevsimde oluşan soğuk havanın binanın içerisindeki sıcak hava ile yer değiştirmesini önleme temeline dayanmaktadır. Dış cephe mantolama sistemleri ile binaya sağlanan ısı yalıtımı neticesinde bina sakinleri havaların soğuk olduğu zamanlarda dahi dışarıdaki soğuğu en düşük etki ile hissedecekler.

izocam xps - Dış Cephe Mantolama Sistemleri
izocam xps kopuk

Mantolama Sistemlerinin Binaya Ve İçindeki Yaşayanlara Kazandırdıkları

Dış cephe mantolama sistemleri hakkında kısa bir tanım yapmak gerekecek olur ise binalar için ihtiyaç duyulan ısı izolasyonu olarak tanımlamak doğru olacaktır. Ancak mantolama işlemi binalar için yalnızca ısı izolasyonunu sağlamak ile yetinmiyor. Isı izolasyonunu sağlamasının yanı sıra mantolama işlemi birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajlardan bazıları şöyledir;

  • Binanın dış yüzeyini meydana getiren kolon, kiriş gibi birbirinden farklı betondan üretilmiş her türlü yapının ısı yalıtımı sorunsuz bir şekilde sağlanmaktadır.
  • Binanın dış cephesini adeta bir manto misali çevreleyerek, binanın inşaatında kullanılan malzeme üzerinde oluşabilecek çatlakları önler.
  • Mantolama işlemi sayesinde binaların dış cephesi, dışarıdan gelebilecek hemen hemen her türlü olumsuz etkiye karşı korunur.
  • Mantolama işlemi her ne kadar az bir miktarda olsa da su yalıtımını da sağlar.
  • Doğru kişiler tarafından yapılmış mantolama sayesinde ısınma konusunda oldukça büyük bir tasarruf sağlar.

Bu özelliklerine ek olarak bina ömrünün uzaması, yoğuşma olayının oldukça minimum oranlarda gerçekleşmesi gibi avantajları da saymak mümkündür.

Mantolama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir.

Mantolama işlemi binanın dış cephesini ilgilendiren bir işlem olduğu için oldukça büyük bir ustalık gerektiren işlemlerden bir tanesidir. Dış cephe mantolama sistemleri tamamen işinde uzman, usta kişiler tarafından kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmalıdır ki istenilen sonuç elde edilsin.