Çatı Panelleri Ölçüleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
Çatı Sandviç Panel

Sandviç Panel Ölçüleri  , Yapıların cephe ve çatı yalıtım uygulamaları, proje bazlı olarak gerçekleşir. Bu projelerde yapının büyüklüğü, çevre/iklim koşulları, kullanım şekli, istenen yalıtım değerleri ve yapı sahibinin tercihleri gibi faktörler bir arada hesaplanır ve yalıtımda kullanılacak malzemenin ölçü ve niteliği buna göre belirlenir. Ürün üretiminde projeye ve üretici firmanın standartlarına göre değişkenlik gösteren bazı ölçütler vardır. Malzemenin en, boy ve kalınlığı, paneldeki hadve sayısı, hadve yüksekliği, hadve genişliği gibi değerler, bu ölçütler arasında arasında yer alır. Sandviç panelde ideal genişlik standardı 1000 mm’dir; bu ölçü bazen 900 mm olarak değişebilir. Panelin boyu, projeye göre 18-20 metreye kadar çıkabilmektedir. Panelin kalınlığı arttıkça ısı yalıtım değeri de artacağı için, bu kalınlık projenin şartlarına göre belirlenir. Hadve yüksekliği ortalama 35-40 mm ile 70-80 mm arasında değişkenlik gösterebilir.

sandvic panel olculeri
sandwich panel

Sandviç Panel Ölçüleri Nedir?

Yapıların cephe ve çatı yalıtımında kullanılan endüstriyel bir kaplama malzemesidir. Genellikle alüminyum ve sac gibi iki metal levha arasına dolgu maddesi olarak kullanılan çeşitli yalıtım malzemelerinin enjeksiyonu ile üretilir. Sandviç panelin yalıtım çekirdeği mineral yün ve EPS gibi yalıtım değeri yüksek maddelerden oluşur.

 

renkli-sandvic-paneller
renkli-sandvic-paneller

Sandviç Panel Nasıl Üretilir?

Panel Ölçüleri , modern üretim tesislerinde ileri teknolojiyle üretilen endüstriyel bir üründür. Rulo halindeki metaller önce (alüminyum veya galvaniz sac) çeşitli kimyasal işlemler eşliğinde astarlanır, boyanır ve fırınlanır. Bundan sonra tekrar rulo hale getirilen metallere, panel hatlarında roll-former denen makineler ile projeye göre şekil kazandırılır. Dolgu aşamasında ise yüksek basınçlı köpük makineleri kullanılır. Bu makineler ile alt ve üst metal levhalar arasına poliüretan, camyünü, taşyünü gibi malzemeler ile enjeksiyon işlemi yapılır ve bu malzeme ortaya çıkar.

 

cephe-panel-pu
cephe-panel-pu

Sandviç Panel Kullanımı

Sandviç panel, bugün yapı ve yalıtım sektöründe en çok kullanılan ve tercih edilen çatı ve cephe kaplama malzemelerinin başında gelen bir üründür; kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Isı, ses ve su yalıtımında, yangın güvenliğinde son derece etkili olan sandviç panellerin bu denli yaygınlaşmasının temel nedeni ise, modern kompozit bir madde olmasıdır.

 

cephe-panel-kesit-pu
cephe-panel-kesit-pu