Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmadı.)
catikaplama-galvanizsac

Eternit Levha – 92 x 2.00 mt

33.00  / kdv dahil / adet

Onduline Levha Kırmızı

26.00  / kdv dahil /adet

Sandviç Panel Tekiz

64.00  / kdv dahil / m2

Yapılar için yalıtım konusunda oldukça önemli olan çatıların inşasında birçok malzeme kullanılabilmektedir. Farklı sistemler ve malzemeler ile çatıların oluşturulması mümkündür. Bu konuda özellikle farklı uygulamaların ve sistemlerin kullanılması yapıların inşaatın kullanılan malzemeler ve çatılar konusundaki ihtiyaçlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu konuda çatı kaplama malzemeleri nelerdir diye sorulduğunda birçok cevap verilebilmektedir. Ülkemizde ve dünyada inşaat sektörünün gelişmesi ile farklı yapılarda malzemeler üretilmiş ve bunlar ile yalıtım ve dayanıklılık gibi özellikleri yüksek olan malzemelerin üretilmesi sağlanmıştır. Bu durumda çatılar için iskelet sistemleri ve kaplama sistemleri için farklı malzemelerin kullanılmasını sağlamıştır. Ahşap ve metal iskelet sistemleri bu konuda çok fazla ilgi görmektedir. Kaplama olarak da kiremit, sac paneller, plastik paneller veya özel üretilmiş panellerin kullanılması mümkündür.

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?Çatı Malzemeleri Yapıları

Çatıların kaplanması konusunda ve genel olarak çatı sistemleri konusunda dikkat edilen iki önemli konu vardır. Bunlar birincisi dayanıklılıktır. Sürekli olarak rüzgar, güneş ve yağmur gibi dış etkilere maruz kalacak alanda bulunan çatıların bu etkilere karşı dayanıklı ve dirençli olması oldukça önemlidir. Bu durum çatılar için tercih edilecek olan malzemelerin yapılarını direkt olarak etkilemektedir. Bu durumda malzemeler nelerdir diye sorulduğunda dayanıklı ve dirençli olması gereken malzemeler olduğu görülebilmektedir. Bunun yanında yalıtım konusundaki performansları da oldukça önemlidir.

catikaplama-kucukdeveciÇatı Malzemeleri Çeşitleri

Çatılardaki kaplama malzemelerinin çeşitliliği dayanıklılığı ve direnci ile yalıtım konusunda performansları ön planda tutması ve bunlar yanında görsel olarak başarı kazanılması için mümkün olmaktadır. Çatılarda kullanılacak malzemelerin çeşitliliği genel olarak ihtiyaçların tam olarak karşılanabilmesi ve maliyetleri konusunda gelişmiştir. Uygun fiyatlı malzemeler diye sorulduğunda birçok malzemeden bahsedilmesi mümkün olabilmektedir. Bu malzemeler çatılar için oldukça önemli işlevi yerine getirebilmektedir. Yapısı itibari ile sert plastikler, çelik malzemeler ve doğal taş malzemeler ile çatılarda kaplama işlemleri yapılabilmektedir. Belirli özelliklerdeki plakalar ile çatıların kaplanması mümkündür. Aynı şekilde alt kısımlarda özel olarak yalıtım malzemelerinin kullanılmasını sağlayacak olan malzemelerde çatılarda çok fazla ilgi görmektedir.

catikaplama-sandvicpanelMalzemelerin Fiyatları

Yapılardaki oldukça önemli bölümler olan çatıların profesyonel şekilde yapılan uygulamalar ile inşa edilmesinde kullanılan sistemler gibi kullanılan malzemelerde farklıdır. Bu durum fiyatlar konusundaki farklılığı da ortaya çıkartmaktadır. Bu farklılık malzemelerin yapısı ve özellikleri ile alakalıdır. Genel olarak uygun fiyatlı olan çatı ürünleri sorusuna çok fazla seçenek sunulması mümkündür. Günümüzde inşaat sektörü, inşaat malzemeleri sektörü ve yalıtım malzemeleri alanı oldukça gelişmiştir. Birçok farklı yapıda malzeme kullanımı ile farklı sistemlerin uygulanması mümkün olabilmektedir. Bu durumda elbette istenilen ve sahip olunan maliyetler ile bu işlemin yapılmasının sağlanmasını ortaya çıkartmaktadır. İleri seviyede veya temel seviyede yalıtım ve dayanıklılık performansı sergileyecek çatı kaplama malzemeleri bulunabilmektedir.

Malzemeler Fiyat Avantajına Sahip Olmalı   

Fiyat yelpazeleri kullanılan malzemenin kalitesi ve cinsine göre farklılık gösterir. Bu farklılığın temelinde kullanılan malzemelerin bakım gerektirmemesi, uygulama kolaylığı, bakım ve tamiratlarının gerekli olması halinde kolaylıkla yapılabilir olması gibi başlıklar yer almaktadır. Sandviç çatı kaplama malzemelerinin yanı sıra, ondülin uygulamaları ve metal  malzemeleri gibi pek çok özellikte çatı malzemesinin bulunması yapılacak tercihte göz önünde bulundurulacak detayların da farklılaşmasına neden olmaktadır. Bu farklılığın çatının olması gereken özellikleri taşımasına destek olmasının yanında, maliyete de birebir etki ediyor olması verilecek kararın önemini ortaya çıkartmaktadır. Dolayısıyla bir çatının yeniden yapılması ya da yapının oluşması aşamasında yapılacak çatıda kullanılacak malzemenin seçiminde en ekonomik ölçülerde ve en yüksek verimi sağlayacak çatı elemanlarının seçimi önem taşımaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken unsurların başında çatıda kullanılacak malzemelerin boyutları gelmektedir. Bir çatı malzemesinin boyutu büyüdükçe maliyetinin de artacağı dikkate alınarak seçim yapılmalı ve en ideal  tespitinin yanında bu malzemenin en verimli kullanılacak ölçüde olanının tercih edilmesi de başarıya ulaşmada son derece önemli bir kriter olmaktadır.

Çatı Arası ve Teras Olan Binalarda Yalıtım Daha Da Önem Kazanır

Geleneksel mimarinin dışında gerek alan kazanmak ve kazanılan alanı oturma amaçlı kullanmak amacıyla, gerekse modern mimarinin bir çözümü olarak çatı arasının konut olarak kullanımı günlük yaşantıda sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Bu durumda, yazın sıcaklık değerlerinin aşırı yükselerek bunaltıcı bir hal almaması, kışın ise çatıdan oturma alanı içerisine yağmur, kar sularının sızmaması, soğuk hava ile yaşam konforunun düşmemesi için yalıtım konusuna daha da dikkat edilmesi gerekir.

Çatı uygulaması yerine teras kullanımı da önemli oranda karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda teras tabanı, aynı zamanda çatıyı oluşturduğu için bu defa terasta yalıtım konusu çözüm önem kazanır. Bu çözüm için de iki ta da daha fazla malzemenin bileşiminden oluşan sandviç panellerden faydalanılabilir.

Çatı Malzemeleri Arasında Sandviç Panelin Yeri Ayrı

Çatı malzemesi üreticileri çatıdan başlayacak bir ekonomi ile tüm apartmanın bakım masraflarının karşılanabileceği gerçeğinden hareketle, arayışlarını sürdürmüşlerdir. Bu arayışların sonucunda, en çok dikkat çeken malzeme yalıtım konusunda önemli avantajlara sahip poliüretan sandviç panellerin hayata geçirilmesi mümkün olmuştur.  Bu guruba dahil çatı elemanlarının son derece modern bir görünüme sahip olmaları, renk alternatiflerine sahip olması, dekorasyon ve tadilat çalışmalarında da avantaj sağlamaktadır. Burada yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var ki; sandviç paneller, tercih edilen ebat ve ürün kalitesi dikkate alınarak farklı fiyat yelpazesi ile satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla, en avantajlı fiyatlara sahip sandviç panellerin de kalite ve ebada bağlı olarak fiyatlarının değişkenlik gösterdiği söylenebilir.  Sandviç panelin çatılara montajında ise elbette belli kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Bu kriterler arasında ilk sırayı ise kuşkusuz uygulama yani işçiliğin yüksek kalitede olması alacaktır. Yalıyım malzemelerinin çatıya uygulanışı aşamasında, özellikle geçiş ve bitiş noktalarında kesinlikle boşluk kalmaması gerekmektedir. Her bir boşluğun ileride yalıtım konusunda dezavantaj olarak ortaya çıkan bir soruna karşılık geleceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle, çatı elemanlarının montajında, konunun uzmanı ve gerekli tecrübeye sahip ustalarla çalışan, yapmış olduğu projeleri referans olarak verebilen firmalardan destek almak başarı yüzdesini artıracaktır.