kirmizi-alcipan-levha

Alçıpan Tavan Fiyatları alçı levha olarak da adlandırılan alçıpan, özellikle duvar ve asma tavan yapımında en önemli malzemedir. Yapısı itibariyle alçıdan üretilmiş bir malzemedir. Etrafı kağıttan olan ve arasına alçı doldurulan bir sistemi ifade eder. Yine diğer bir deyişle alçınpana kartonlu alçı levha da denir. Aynı zamanda alçıpan bir marka adını da yansıtır. Hafif oluşu yine yangına karşı dayanıklı oluşur alçıpanı ön plana çıkartmaktadır. Ayrıca, ses yalıtkanlığına çok fazla elverişli oluşu kullanım alanının yaygınlığıyla doğrudan ilgilidir. Bütün bunlarla beraber, alçı levhaların kolay şekil alabilmesi ve çabuk uygulanabilir olması bu malzemeyi inşaat sektöründe popüler kılıyor.

alcipan tavan fiyatlari - Alçıpan Tavan Fiyatları
alcipan tavan fiyatlari

Alçıpanın Ortaya Çıkışı

Günümüzde çatı kaplama malzemeleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden birisi olan alçıpan ilk kez 1894 yılında ABD’de kullanılmaya başlanmıştır. Kısa süre içerisinde ABD inşaat sektöründe hızlı bir kullanım alanına sahip olan alçı levhalar, 20. Yüzyıla gelince ABD’nin tüm bölgelerinde etkili olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak üretildiği zaman, açık kenarlı olarak yapılan alçı levhalar, günümüzde ise kapalı kenarlı levhalar biçimindedir. Avrupa kıtasına ilk olarak 1917 yılında İngiltere’de uygulanmaya başlanmıştır. Daha sonra Letonya’da kullanılmaya başlanan alçı levha kısa bir süre içerisinde bütün Avrupa’ya yayılmıştır. Türkiye’de ise yakın zamanlarda kullanılması yoğunlaşmış bir malzemedir.

alcipan kirmizi - Alçıpan Tavan Fiyatları
alcipan kirmizi

Alçıpan Tavan Fiyatları Yapı ve Kullanım Yerleri

Alçı levhalar öncelikle bir kimyasal bileşendir. İki dayanaklı kartın arasına dökülen alçıdan oluşan alçı levhalar birçok alanda kullanılmaktadır. Levhalar kullanım alanına göre farklı kalınlıkta ve farklı ebatlarda üretilmektedir. Estetik açısından oldukça güzel görümlü sanatsal mimariler oluşturma konusunda elverişli bir malzemedir. Çağdaş teknolojiler geliştikçe alçı levhalar da kendilerini geliştirmişlerdir. Bu doğrultuda gittikçe kaliteleşen bir çizgide yapı sektöründe kullanılmaya devam etmektedir.

alcipan yesil - Alçıpan Tavan Fiyatları
alcipan yesil

Alçıpan Tavan Fiyatları Uygulaması

Alternatiflerine göre çok daha elverişli bir uygulama kolaylığı olan alçı levhalar, hem zamandan hem de işçi maliyetinden tasarruf sağlanması hususunda oldukça elverişlidir. Levha uygulaması, 5×5 ya da10x10 cm gibi ölçülerden oluşan çıtalar ya da sac profillerden taşıyıcı profiller üzerine monte edilebilir.  Malzemenin sabitlemesi ve uygulanması çok hızlı yapılabilmektedir. Ayrıca malzemenin şekillendirilmesi kolay olması da alçı levhalarının favori olmasında etkili olmuştur.

farkli alcipan cesitleri - Alçıpan Tavan Fiyatları
farkli-alcipan-cesitleri