toplu-alcipan-profilleri

Alçıpan Profilleri seri olarak üretilen, iki yüzü karton kaplı ve standart ya da özel boyutlarda üretilebilen yapı malzemesine alçıpan denir. İki yüzü karton ve arasında alçı bulunan alçıpan yayın olarak kullanılan yapı malzemesidir alçıpan uygulamaları genellikle dış duvarları bitmiş binaların içinde uygulanır. Belli normlarda üretilen alçıpan uygulamaları, yerden duvara kadar her alanda kullanılmaktadır. Ayrıca alçıpan profilleri, asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru döşeme olmak üzere birçok satıh da uygulanmaktadır. Bu durumun doğal yansıması olarak oldukça fazla kullanım alanına sahip bir ürün olma özelliğini taşır.

alcipan profilleri toplu - Alçıpan Profilleri
Alcipan Profilleri Toplu

Neden Alçıpan?

Alçıpan bakteri üretmez, ph değeri insan vücuduyla aynı seviyededir. Ayrıca alçıpan, yangına karşı dayanıklıdır. Bunu açacak olursak; tek kaplama yapılarak 7.5 cm genişliğinde uygulanan bir alçıpan duvar yangına karşı, 30 dakika süresince dayanıklıdır. Ayrıca alçıpan esnek bir malzemedir. Bu özelliği sayesinde mukavemet derecesi fazladır. Bu özelliği onu, depremden daha az etkilenen bir malzeme yapar. Açıpan birçok malzemeye oranla daha hafiftir. Bunun yanında, 1m boyaya hazır alçıpan bölme duvar, tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu da depremlerden daha az etkileneceği anlamını taşır. Ayırca, ses yalıtımı olarak da mükemmel derece de bir yatkınlığı vardır. Yine ısı yalıtımı konusunda da oldukça elverişlidir.

alcipan profilleri - Alçıpan Profilleri
alcipan profilleri

Alçıpan Profilleri Özellikleri

Alçıpan kullanıldığı yaşam alanlarına nefes aldırır. İçerisinde bulunan su sayesinde; ortamın nemi azaldığında ortama nemini tekrar geri verir. Kısacası ortamdaki nemi gün içerisinde sürekli dengeler. Alçıpan bölme duvar, yer kaybına neden olmaz, yani uygulandığı duvarı kalınlaştırmaz. Bu sayede kalınlığı ideal ve düzgün bir duvar oluşumuna yardımcı olur. Yine alçıpanla oluşturulmuş bir duvar, kolaylıkla demonte edilebilir bir duvar demektir. Bu da mekanın kolayca genişleyebileceği anlamına gelir. Kolay montajı ve zaman gerektirmeyen kurumunun bir sonucu olarak, işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar.

alcipan levha - Alçıpan Profilleri
Alcipan Levha

Alçıpanın Dünyadaki Kullanımı

Çatı kaplama malzemeleri arasında önemli bir yeri olan alçıpan, dünya genelinde iyi bir yapı malzemesi olarak bilinir ve kullanılır. Yine depreme ve yangına karşı dayanıklı oluşu, ses ve yalıtımı olarak çok elverişli olması dünya genelinde de kullanımının yaygın olmasının temel nedenidir. Gelişmiş ülkelerde çağdaş bir çizgiye sahip binaların yapılmasına baktığımız zaman alçıpan gibi malzemelerin hafifliğinden yararlanıldığı görülmektedir. Hafif çelik konstrüksiyonlarla desteklenen bu yapılar alçıpan ile birlikte daha dayanıklı ve estetik hala gelmiştir

alcipan tavan u - Alçıpan Profilleri
Alcipan Tavan U