Trapez Saç Semeri

TRAPEZ SAC VİDA ALTI SEMERİ  42 x 45

27/200 Trapez galvaniz saçların montajı esnasında vida ile saç arasında kullanılır.Montaj Sırasından malzemeye zarar vermez malzemeyi korur.

Vidaların açmış olduğu deliklerden su sızdırmazlığı sağlar.

Kötü havalarda basma mukavemetini arttırır.

Galvaniz, Ral9002, Ral3000 Renk seçenekleri hazır stokta bulunur.

Ölçü : 42 x 45

Kullanıldığı yer : 27/200 Formundaki trapez galvaniz veya boyalı saçlarda.

Trapez Saçların Montajı

1. Tek Kat Trapez sac montajına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, hakim rüzgarın hangi yönden estiğinin belirlenmesidir. Trapez sac montajı, hakim rüzgarın tersi istikamette yapılmalıdır.

2. Çatı trapezi montajında kullanılacak bağlantı elemanları hadve üzerlerinden konstrüksiyona dik ve EPDM contalı pullarla monte edilmelidir. Cephe trapezlerinde ise hadve içlerinden ve yine aynı özellikteki bağlantı elemanları ile monte edilmelidir.

3. Çatı trapezlerinde rüzgar kuvvetinin şiddetine bağlı olarak mahya ve saçak bölgelerinde her hadveden konstrüksiyona tespit edilmeli, boş aşık sırası bırakmamak kaydı ile m 2 ’de minimum 2.5 adet bağlantı elemanı sayısına ulaşılmalıdır. Montajda kullanılacak vida adedi, rüzgar durumuna göre ve detayların gerektirdiği miktarda olmalıdır.

4. Çatı trapez saclarında olası sızıntıların önüne geçmek için montajı semer ile birlikte hadveden yapılmalıdır. Semer seçilirken kullanılacak trapez formuna uygun, montaj sırasında zarar görmeyen ve özelliğini yıllar boyunca kaybetmeyen semerler seçilmelidir. Semer kullanılmayan çatı uygulamalarında vidaların epdm sızdırmazlık contasının çapı en az 22 mm olmalıdır.

5. Trapezlerin boyuna binilerinde; eğime bağlı olarak min. 20cm. bindirme yapılmalı ve bini bölgelerinde her hadveden konstrüksiyona tespit edilmelidir. Bini altlarına gelen aşıkların eni küçük ise aşık üzerine lama kullanılmalıdır.

6. Düşük eğimli çatılarda mutlaka biniler arasına bant uygulanması yapılmalıdır.

7. Trapez sacın delinmesi esnasında bağlantı elemanlarının çıkardığı metal çapaklar hava şartları nedeniyle paslanmalara sebep olacağından bu atıklar süpürülmeli yada mıknatıs maarifeti ile hemen çatı yüzeyinden temizlenmelidir.

8. Montaj sırasında çelik aşık, beton ve sıva gibi maddelerin panel metal kaplaması ile teması uygun bir izole malzemesi veya boya ile önlenmelidir.

9. Çift kat trapez uygulaması söz konusu ise aradaki Z yada kutu profilin ısı transferi açısından trapeze değen yüzeylerinin sünger ile yalıtılması gereklidir.

galvaniz-trapez-semeri-montaj
galvaniz-trapez-semeri-montaj
galvaniz-trapez-semeri2
galvaniz-trapez-semeri2
galvaniz-trapez-semeri1
galvaniz-trapez-semeri1